A Covid-19 további csapást mért az állam amúgy is feszült pénzügyeire. Ghána 2022-ben kikerült a nemzetközi tőkepiacokról, mivel a befektetők elvesztették az ország hiteltörlesztési képességébe vetett bizalmukat.
A kormány azonban elzárkózott egy olyan kezdeményezéstől, amely lehetővé tette volna a kamatfizetés felfüggesztését, és megfogadta, hogy nem kér további támogatást az IMF-től, majd 2022 júliusában változtatott a hangnemén.
Mi váltotta ki az adósság átütemezését?
Idén elvándorlás indult meg a deviza- és kötvénypiacokról.
A több mint 57 százalékos esés 2022. január és november vége között a cedit a világ legrosszabbul teljesítő árfolyamává tette.
A Fitch Ratings szeptemberben négy szinttel a befektetési fokozat alá rontotta a ghánai hitelminősítést, ami a harmadik csökkentés 2022-ben.
Az államadósság szeptember végére 467,4 milliárd cedire nőtt, ami a GDP 75,9 százaléka, szemben az öt évvel korábbi 68,3 százalékkal. Amikor a kormány már nem tudott a nemzetközi piacokra lépni, belföldi hitelek felvételéhez folyamodott, amelyek éves kamatlába közel 30 százalékos volt. A központi bank is közbelépett, hogy finanszírozást nyújtson a kormánynak. A törvényhozók azt akarják, hogy Ken Ofori-Atta pénzügyminiszter vállalja a felelősséget a gazdasági válságért, és felmentését követelik.
Mit tesznek a hatóságok a helyzet megoldása érdekében?
Ghána novemberben végül bejelentette, hogy szerkezetátalakítási tárgyalásokba kezd az IMF-fel. John Kumah pénzügyminiszter-helyettes szerint a kormány a tervezett adósságcsökkentés mellett a külföldi kötvények kamatfizetésének három évre történő felfüggesztését is szorgalmazta.
A hazai adósságbefektetőket arra kérték, hogy a meglévő értékpapírokat cseréljék újakra, amelyre az első évben nulla, a második évben 5 százalék, a harmadik évben pedig 10 százalékos kamatot kínálhatnak. Az elnök ígéretet tett arra, hogy helyreállítja a pénzügyi fegyelmet, és 2028-ra a teljes államadósságot a bruttó hazai termék 55 százalékára csökkenti, a külső adósságszolgálati költségeket pedig az éves bevételek legfeljebb 18 százalékára szorítja vissza.
A Bank of Ghana 2022 első 10 hónapjában 10 százalékponttal 24,5 százalékra emelte az irányadó kamatlábat, hogy támogassa a valutát,